MEMBER RECOGNITION AWARDS

2016 VOLUNTEER OF THE YEAR

Robert Frackelton

2015 HALL OF FAME INDUCTEES

2015 POPAI  HALL OF FAME AWARDS:

Charlie Blecker, PepsiCo

Tom Harris, POPAI

Mike Sybilrud, SMP In-Store Marketing & Solutions

Tim Parker, Harbor Industries

Richard Winter, POPAI (former president)

 

NASFM FOUNDERS (1955):

W.F. Aschinger, Jr., The Columbus Show Case Co.

Richard F. Kaufman, The American Store Equip. & Construction Corp. (Amstore)

Charles F. Logie, National Store Fixture & Equipment Co.

Robert M. Rieder, Rieder Brothers

A.S. Rovak, St. Louis Fixture Manufacturing Co.

Frank Stulik, Woodwork Corp. of America

E.C. Swift, Saginaw Industries

Karl Weber, Weber Showcase & Fixture Co.

W.S. Wyckoff, Edinger-Wyckoff Inc.

NADI FOUNDERS (1942):

Ralph Adler, Jas. B. Williams Inc.

Karl Roth, Gardner Displays

George Silvestri, Silvestri Art Manufacturing Company

Joseph I. Adler, Adler-Jones Company

PAVE FOUNDERS (1992):

Steven Bergquist, then with Federated Department Stores

Cecil Besselleau, then with Belk Stores

Richard Stolls, then president of NADI, Global Visual Group

INDUCTEES:

2014

Mrs. Lori Ali, P&G
Mr. Jerry Carter, Rapid Displays
Mr. Ronald E. Eckert, Thomas A. Schutz and Design Phase, Inc.
Mr. David VanderWaal, LG Electronics

2013

Mr. Bill Kolb, MRM and Commonwealth
Mr. Gary Forman, Henschel-Steinau

2012

Mr. Andy Edelman, Applied Merchandising Concepts
Mr. Bill Smith, Duracell at The Procter & Gamble Company

2011

Mr. Richard Nathan, RTC
Mr. Kurt Witzel, Anheuser Busch
Mr. Robert Gorrie, Gorrie Marketing
Mr. Gerald Molitor, Trans World Marketing

2010

Mr. David Abramson, Rapid Displays
Mr. Sandy Carrigan, United Displaycraft
Mr. Jim Einstein, RockTenn Merchandising Displays
Mr. Richard Fellinger, Mechtronics Corporation

MEMBERS:

Mr. Earl Abramson
Mr. P. Jan Anstatt
Mr. Walter Ash
Mr. Elliot J. Axelrod
Mr. Donald Baker
Mr. Douglas Ballinger
Mr. George F. Barnes
Mr. Joel A. Baum
Mr. Sol Berger
Mr. Carl Bergmann
Mr. Joseph P. Berhalter
Mr. Gene Bokor
Mr. John L. Bourquin
Mr. Kenneth J. Brenner
Mr. Tom Brugger
Mr. James J. Burlingame
Mr. Charles Cargill
Mr. Dick Carrigan
Mr. James Cavaluzzi
Mr. Corky Chapman
Mr. Don P. Christensen
Mr. Fred C. Clarke
Mr. M. D. Cloud
Mr. Gerald A. Conway
Mr. Roy Crocker
Ms. Barbara Daugherty
Mr. Dave VanderWaal
Mr. Vincent DeVita
Mr. Donald Elmslie
Mr. George T. Evans
Mr. Harry Fenster
Mr. Donald E. Ferguson
Mr. Joe Fish
Mr. Fred Fisher
Mr. David L. Foster
Mr. John W. Garabrant
Mr. James Goff
Mr. Harold S. Gorschman

Mr. Edward L. Grant
Mr. David E. Harrold
Mr. Lawrence Haugen
Mr. Lawrence F. Haverkost
Mr. Ken Hedrick
Mr. John Heelan
Mr. H. Aaron Henschel, CPP
Mr. Patrick J. Higgins
Mr. Jerry Carter
Mr. Patrick H. Joyce
Mr. Sam Kamin
Mr. Lawrence S. Katz
Mr. Jack Keeler
Mr. Homer King
Mr. Ted Kingsford
Mr. Rudy Kral
Mr. Louis C. Krueger
Mr. Mike Lanaghan
Mr. Michael R. Lauber, MaRc
Mr. Douglas B. Leeds
Mr. Richard H. Leeds
Mr. N.J. Leigh
Mr. W. Parlin Lillard
Mr. Chris Lopin
Mrs. Lori Ali
Mr. Gordon S. Lundgren
Mr. Allen B. Marks
Ms. Andrea Martin
Mr. Frank G. Mayer, Sr.
Mr. Frank W. Mayer
Mr. Mort Mazor
Mr. William M. Mee
Mr. Thomas V. Murphy, Sr.
Mr. Ralph Murray
Mr. Cal Myer
Mr. Walter Nathan
Mr. Joseph Palamara
Ms. Janet Paris

Mr. Henry T. (Ted) Parker Jr.
Mr. Henry T. Parker Sr.
Ms. Roberta A. Peters
Mr. WP “Red” Pluth
Mr. Harry S. Purnell, Jr.
Mr. Phil Renzoni
Mr. Roger Rex
Mr. Joseph T. Ricci
Mr. T. Edward Roddy
Mr. C. B. Rollins, Jr.
Mr. Ronald E. Eckert
Mr. Walter Roosli
Mr. Albert S. Saia
Mr. John A. Sakaley III, CPP
Mr. Lloyd Sauer
Mr. J. Anton Schiffenhaus
Mr. Jack Scriba
Mr. Thomas H. Sculthorpe
Mr. Dewees F. Showell
Mr. Robert Snediker, Sr.
Mr. Bob Staada
Mr. O. H. Stark
Mr. Ralph W. Stern, CPP
Mr. Paul Storin
Mr. Howard Stumpf
Mr. O. Morley Tanney
Ms. Ethel Taub
Mr. Julius R. Teich
Mr. Budd Thalenfeld
Mr. David R. Thalenfeld
Mr. Chester L. Thomson
Mr. Lawrence Thornton
Mr. Carl Wamser
Mr. Bruce Watson
Mr. Donald J. Weber
Mr. Walter R. Whiteman
Mr. Bruce Young III
Mr. Edward Zarucha

THE CHIEF AWARD:

This award is presented to a retailer and/or brand that shows effective and innovative use of in-store marketing in their overall marketing strategy, that demonstrates a deep understanding of shopper behavior and adheres to the highest business standards.

1984
R.J. Reynolds Tobacco Co.

1985
Hallmark Cards, Inc.

1986
The Coca-Cola Company

1987
Procter & Gamble

1989
McDonald’s Corporation

1990
Warner Lambert Co.

1991
General Motors

1992
Nintendo of America, Inc.

1993
Anheuser Busch, Inc.

1994
The Gillette Company

1995
Pepsi-Cola Company

1996
Miller Brewing Company

1997
Estee Lauder Inc.

1998
Sony Computer Entertainment

1999
Sony Computer Entertainment

2000
Frito-Lay, Inc.

2001
E.&J. Gallo Winery

2002
The Kellogg Company

2003
BP America, Inc., Wrigley Company

2004
Walgreens

2005
Hershey Foods Corporation

2006
BMW North America

2007
N/A

2008
Safeway, Inc

2009
7-Eleven, Inc.

2010
Gillette

2011
LG Electronics, Duane Read

2012
Roundy’s Inc.

2013
CVS/pharmacy

2014
Disney Store

2015
N/A

INDUSTRY ACHIEVEMENT AWARD:

Established in 1997, this award is presented to producers, brand marketers and retailers who merit recognition for their industry achievements but have fewer than 25 years of service.

The award honors those who have been responsible for a program highlighting the use of in-store marketing or who have throughout their careers had a positive impact on the use of in-store marketing in their professional area – such as creative, merchandising, production, promotion or purchasing.

1998
Mr. Jim Arasim
Mr. Michael R. Lauber, MaRC
Ms. Andrea L. Martin

1999
Ms. Nancy Bruner
Mr. William L. Smith, Jr., MaRC

2000
Ms. Julia Allenby, MaRc
Mr. Thomas Juedes

2001
Mr. Richard Winter, MaRC
Ms. Barbara Daugherty

2002
Ms. Cindy Berkow
Mr. Jim George

2003
Ms. Arlene
Mr. William Kolb
Ms. Diana Mill

2004
Mr. John Bourquin
Ms. Diana Campbell
Mr. Kurt Witzel

2005
Mr. Andy Edelman

2008
Mr. Michael Heneghan

2009
Mr. William Gerba

2010
Ms. Michelle Adams

2011
N/A

2014
Mr. Victor Jordan
Mr. Dave Walsh

2015
Maureen Marrone

ANDREA MARTIN VOLUNTEER OF THE YEAR AWARD:

Inaugurated in 1999, the Andrea Martin Volunteer of the Year Award is presented to the POPAI volunteer whose significant contribution and dedication in a particular area has helped the association to grow and progress. The Volunteer of the Year gets involved by working on many committees and volunteering his/her time and ideas to finding solutions in POPAI.

This award is named for Andrea Martin President, Point of $avings, Andrea Martin & Associates, formerly of E. & J. Gallo Winery. No other volunteer has been more dedicated or given more of their time to POPAI than Ms. Martin.

1999
Ms. Cindy Berkow

2000
Mr. Michael H. Sybilrud

2001
Mr. Frederick Sklenar, MaRC

2002
Mr. Chris Bull, MaRC
Mr. Rick De Herder

2003
Mr. Kurt Witzel
Mr. Thomas Ujfalussy

2004
Mr. Jack Briggs
Ms. Terri Phillips Grosch
Mr. Richard Heyderman
Mr. Brian McCormick
Ms. Nancy Tucker

2005
N/A

2006
Ms. Diana Campbell
Mr. Jeff Sheets
Mr. Guy Vaughn

2007
Ms. Barbara Daugherty
Mr. Matt Nelson

2008
Mr. Michael Heneghan

2009
Mr. William Gerba

2010
Ms. Michelle Adams

2011
Mrs. Mary Westerhaus

2012
Ms. Connie Pollex, MaRC

2013
Mr. Keith Arndt

2014
Ms. Roberta Perry

2015
Bob Zanotti

DICK SCOTT AWARD:

The Dick Scott Award is the west coast POP show’s highest honor that recognizes industry leaders who have made their mark in this industry through significant contributions. The award is named after Dick Scott, a West Coast P.O.P pioneer, who was well known for his commitment and significant contributions to our industry.

1978
Earl Smith

1979
Jane Marz

1980
Ron LaRocca

1981
Doug Ballinger

1982
Julius Spector

1983
Aaron Friedman

1984
Allen Marks

1985
Albert Seidel

1986
Jerry Pottoff

1987
Waybe Bebb

1988
Sylvia Rubins

1989
Shirlee Munn

1990
Bob Viguie

1991
Bill Shannon

1992
Corky Chapman

1993
Andrea Martin

1994
Walter Roosli

1995
Tag Iwai

1996
Jerry Carter

1997
Chuck Thompson

1998
John Bourquin

1999
Barry Friedman

2000
Mark Dolin

2001
Rick Morris

2002
Lorie Churich

2004
Ed Shimmon

2005
Alan Blevins

2006
Tom Brugger
Sal Cantatore
Chris Lopin

2007
Chris Shadix
Tomy Drissi

2008
Dallas Baer

2009
Mark Neumann

2010
Steve Sprinkle

2011
Andrew Rice

2012
Joe Visola
Jack Ruszel

2013
Morley Justman

2014
Albert Guerra

2015
Peter Kornhaber